Hyppää sisältöön

Suuri Maalaustapahtuma juhlistaa Kuvataiteen päivää

Kulttuurinosto #28: Tervetuloa maalaamaan, kohtaamaan ja jakamaan iloa!
Kuvassa tapahtuman info tekstinä

Kulttuurinosto #28: Suuri Maalaustapahtuma

Kuusamon Mylly täyttyy väreistä, luovuudesta ja yhdessäolosta, kun perjantaina 10.7.2026 klo 16–18 kokoonnutaan juhlistamaan Helene Schjerfbeckiä ja Kuvataiteen päivää!

Lämpimästi tervetuloa mukaan yhteisölliseen maalaustapahtumaan, jossa luodaan yhdessä tauluja kulttuurikavereiden seurassa. Osa teoksista ilahduttaa myöhemmin hoivakotien ikäihmisiä, mutta voit myös maalata taulun itsellesi tai antaa sen lahjaksi ystävälle.

Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikille, aiempaa maalauskokemusta ei tarvita. Voit tulla paikalle juuri silloin, kun sinulle sopii, ja maalata niin pitkään kuin haluat. Maalausvälineet löytyvät paikan päältä, mutta halutessasi voit ottaa mukaan myös omat välineesi. Tarjolla on mehua ja rentoa yhdessäoloa.

Tapahtuman järjestävät: Kulttuurikaveri2026, Taiteilijaseura Koillinen ja Kuusamon Mylly

Suuri Maalaustapahtuma
perjantai 10.7. klo 16–18
Kuusamon Mylly, Vänrikintie 22

Mikä on Kulttuurikaverit2026?

Kulttuurikaverit2026 on vapaaehtoistoimintaa, jossa kulttuurikaveri lähtee seuraksi kulttuuritapahtumiin, jos et halua osallistua yksin. Samalla se on lämminhenkinen yhteisö, jossa tutustutaan uusiin ihmisiin ja nautitaan kulttuurista yhdessä.

 

Tutustu kulttuurikavereihin

52 ❤️ kulttuuri

Kulttuurikampanjassa 52 sydän kulttuuri tuomme vuoden 2026 aikana esiin 52 maksutonta tapaa kokea kulttuuria Kuusamossa. Kampanja nostaa viikoittain esille kuusamolaisen kulttuurikohteen, tapahtuman tai teon ja kutsuu kaikenikäisiä asukkaita osallistumaan kulttuuriin matalalla kynnyksellä.

Lue lisää: 52 ❤️ kulttuuri