Viimeisin iso uutinen on Osuuskauppa Arinan syksyllä käynnistyvä Break Sokos Hotellin rakentamishanke. Noin 37 miljoonan euron investointi tuo alueelle kaivattua majoituskapasiteettia oheispalveluineen.
”Olemme erittäin iloisia siitä, että hankkeen valmistelu on edennyt suotuisasti ja hyvässä yhteistyössä Kuusamon kaupungin kanssa. Uskomme, että tämä investointi tulee vaikuttamaan myönteisesti alueen elinvoimaisuuteen, luoden uusia työpaikkoja ensin rakennusalalle ja myöhemmin hotellikokonaisuuden valmistuttua matkailu- ja ravintola-alan ammattilaisille, sanoo Osuuskauppa Arinan talousjohtaja Anu Junnikkala-Alho ja jatkaa: ”Lupaprosessit kaupungin kanssa etenivät sujuvasti ja mutkitta, mikä ei ole tämän mittaluokan hankkeissa itsestäänselvyys.”
Kuusamo on Pohjois-Pohjanmaan matkailutyöllisyyden veturi
Tuoreen matkailun tulo- ja työllisyysvaikutustutkimuksen mukaan Kuusamo on Pohjois-Pohjanmaan johtava matkailutyöllistäjä. Kuusamossa syntyi matkailun ansiosta 649 henkilötyövuotta, mikä on suhteellisesti selvästi enemmän kuin muissa Pohjois-Pohjanmaan tutkimuksen piirissä olleissa kunnissa. Tämä vahvistaa Kuusamon aseman alueen matkailuelinkeinon keskuksena. Tutkimuksen toteutti Visitory Oy, joka on matkailutiedon ja -tutkimuksen tuottamiseen erikoistunut yritys.
Matkailun ansiosta syntyneet palkkatulot olivat 24,4 miljoonaa euroa, ja näistä kertyi kunnallisverotuloja 1,8 miljoonaa euroa. Matkailutulo per asukas oli 10 016 euroa, mikä on selvästi yli valtakunnallisen keskiarvon.
”Matkailu on merkittävä toimiala Kuusamossa, ja sen merkitys tunnistetaan erittäin hyvin myös Kuusamon kaupungin toimesta. Yhteistyö matkailuyritysten, alueen ja kaupungin välillä toimii saumattomasti, mikä näkyy suoraan matkailun kehityksessä. Ruka-Kuusamon alueelle on tulossa merkittäviä investointeja lähivuosina, ja tulevaisuuden näkymät ovat erittäin positiiviset.” Kertoo Janne-Juhani Haarma, Ruka-Kuusamo Matkailu Ry:n toimitusjohtaja.
Kaupunki tukee kasvua
Matkailutoimialan kasvu näkyy myös kasvavana asuntokysyntänä, etenkin pienistä asunnoista on ollut Rukalla pulaa jo pidemmän aikaa. Tänä syksynä käynnistyy kaupungin tytäryhtiö Kuusamon Vuokratalot Oy:n rakennushanke, jossa valmistuu 30 asuntoa erityisesti sesonkityöntekijöiden tarpeisiin. Rakentamisessa huomioidaan etenkin huoneistojen muunneltavuus tulevaisuudessa sekä uusiutuvan energian hyödyntäminen maalämmön ja aurinkopaneelien avulla. Vastaavanlaisille hankkeille on kysyntää jatkossakin.
”Nyt on otollinen aika investoida Rukalle, sillä viime keväänä tehdyn kartoituksen mukaan vuosien 2020–2024 aikana Rukalle on toteutunut noin 35 miljoonan euron investoinnit ja tulevalle viisivuotiskaudelle suunniteltujen investointien määrä on nelinkertaistumassa yli 126 miljoonaan euroon.” Ruka2030-hankkeen projektipäällikkö Jussi-Pekka Kinnunen kommentoi.

”Kaupunki tarjoaa investointia suunnitteleville sujuvaa palvelua erityisesti kaavoituksessa ja lupaprosesseissa. Haluamme osaltamme vastata elinkeinoelämän tarpeisiin ja tukea alueen positiivista kehitystä ja kasvua”, päättää hankekoordinaattori Marjo Koramo.
Investoinnit kasvussa
Rukalle on suunnitteilla yli 126 miljoonan euron investoinnit vuoteen 2029 mennessä, joka nelinkertaistaa kasvun edelliseen kauteen verrattuna. Investoinnit kohdistuvat muun muassa ympärivuotisen matkailun kehittämiseen, majoituskapasiteetin laajentamiseen, palveluiden monipuolistamiseen sekä uusiin hyvinvointi- ja elämysratkaisuihin.
Tule osaksi kasvutarinaa | Invest In Kuusamo