Olet täällä

Pohjois - Pohjanmaan monialainen yhteispalvelu Askel

Kuusamon kaupunki, Koillismaan työ- ja elinkeinotoimisto ja Kansaneläkelaitos ovat aloittaneet Kuusamossa työvoiman palvelupistetyyppisen toiminnan. Toiminnan tavoitteena on etsiä yhdessä kuusamolaisen työnhakijan kanssa uusia mahdollisuuksia ja vaihtoehtoja hänen elämäntilanteeseensa.

Toiminta on suunnattu työnhakijoille

  • joiden työllistymisen tueksi arvioidaan tarvittavan työhallinnon ja kunnan sekä mahdollisesti Kelan palveluita ja niitä täydentävistä palveluista muodostettuja palvelukokonaisuuksia
  • jotka ovat alle 25-vuotiaita vailla ammattitutkintoa tai
  • jotka ovat ilman ammatillista koulutusta olevia nuoria

Keskeisenä tehtävänä on asiakastyön lisäksi moniammatillisen yhteistyön sekä palvelu- ja kuntoutusprosessien kehittäminen. Julkiset työvoimapalvelut, kunnan sosiaali-, terveys-, nuoriso- ja koulutoimen sekä Kelan palvelut ovat keskeisiä välineitä. Tämän lisäksi teemme yhteistyötä muiden Kuusamon kaupungin toimijoiden, järjestöjen ja työnantajien kanssa. Näin varmistetaan laaja osaaminen ja monipuoliset palvelut.  

Yhteispalvelu Askeleen asiakkaaksi pääsee ottamalla yhteyttä Askeleen työntekijöihin ja varaamalla ajan tapaamiselle. Lisätietoa palvelusta voi saada sosiaalitoimiston, TE -toimiston sekä Kansaneläkelaitoksen asiakaspalvelutyöntekijöiltä. Myös näistä toimipaikoista on mahdollista ohjata asiakas Askeleen työntekijöiden luokse.  

YHTEYSTIEDOT:
Pohjois-Pohjanmaan monialainen yhteispalvelu Askel
Airotie 2B, 1.kerros
93600 KUUSAMO  

PL 39 93601 KUUSAMO
Avoinna ma - pe klo 9-15
 
Työllistämisen yksikön johtaja/ Sosiaaliohjaaja Esa Loukusa   
p. 040 860 8397 esa.loukusa@kuusamo.fi

Sosiaalityöntekijä
Kirsi Kankaanpää
p. 040 824 7091 kirsi.kankaanpaa@kuusamo.fi

Erikoissairaanhoitaja
Kaisa Oikarinen
p. 040 860 8372 kaisa.oikarinen@kuusamo.fi

Terveydenhoitaja
Salme Käkelä
p. 040 860 8693 salme.kakela@kuusamo.fi

Työllisyyskoordinaattori
Suvi Kurtti
p. 0400 681 574 suvi.kurtti@kuusamo.fi

Työnsuunnittelija
Erja Multasniemi
p. 040 860 8047 erja.multasniemi@kuusamo.fi

Sosionomi
Seija Ronkainen
p. 040 860 0091 seija.ronkainen@kuusamo.fi

Sosionomi
Lea Revonmäki
p. 040 860 0060 lea.revonmaki@kuusamo.fi

Asiantuntija Te-palvelut
Ari Petrelius
p.029 505 6696 ari.petrelius@te-toimisto.fi

Vahtimestari
Miikka Paloniemi
p. 040 860 8354 miikka.paloniemi@kuusamo.fi

Sijainti

Ensimmäinen kerros